? پرونده موسیقی متن فیلم “الرّساله” 

حسام الدین ابوالحسنی ll صدای آشنایی که از غرب آمد.

? معمولا وقتی فیلم «The Message» -که آن را بیشتر به نام «محمد رسول الله صلی الله علیه و اله و سلم» می‌شناسیم- را در ذهن‌ خود تکرار می‌کنیم، موسیقی این فیلم هم در خاطرمان مرور می‌شود. موسیقی فیلم، احساس معنویت را دل آدمی زنده می‌کند و گویی روح تازه‌ای در او می‌دمد.
موسیقی فیلم گویی دست آدم را گرفته و او را به هزار و چهارصد سال پیش بازمی‌گردد؛ به بیابان‌های عربستان، مدینه‌النبی، فتح مکه و آن «والا پیامداری» که در آن بیابان‌های سخت، جان‌های سخت و خشن را به روح‌هاییی دلنواز تبدیل کرد.

? موسیقی سکانس‌های مربوط به بیابان‌های عربستان ضرب‌آهنگ کند و آرامی دارد، اما هنگامه‌ی «فتح مکه» و یا «احداث مسجدالنبی» ریتم تند شده و بر تعداد سازهای نوازنده اضافه می‌شود. روح کار در این نماها حماسی و شورانگیز است. گویی ژار می‌داند که استفاده از سازهای کوبه‌ای و ساز قانون در ذهن تاریخی اقوام شرقی جایگاه ویژه‌ای دارد و در استفاده از این آلات و دستگاه‌ها بی‌نظیر عمل کرده است.

? شاید بزرگترین ویژگی موریس ژار و موسیقی فیلم محمد رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم این است که موسیقی برای همه‌ی مسلمان‌ها آشناست و او برای دست‌یابی به یک آهنگ مناسب برای فیلم، خود را به محتوای فیلم نزدیک کرده است. او به‌جای اینکه از آلات موسیقی غربی و یا از تم آهنگ‌های مذهبی غرب استفاده کند، خود را موظف می‌داند که موسیقی شرقی را فرابگیرد. «موریس ژار» علاوه بر شناخت آلات موسیقیی شرقی، روح آن را نیز به خوبی می‌شناسد و به‌خوبی می‌‌داند که از چه دستگاهی برای چه موضوعی استفاده کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *